خانه پیشنهادات محبوب ترین ها تماس با ما درباره ما تبلیغات ورود
 
به نظر شما بهترین سرویس/مدل نوت بوک کدام است؟
IBM
Sony
APPLE
ACER
TOSHIBA
DELL
HP
FUJITSU SIMENS

نام:       
ایمیل:     
کد:
 
مقالات مرتبط
درگاه USB چیست؟
آداب استفاده از لپ تاپ
نمايشگر OLED انعطاف‌پذير سوني طراحي شد
محبوب‌ترين كامپيوترهاي قابل‌حمل سال گذشته
hp : فروشندگان محصولات ما به ایران جریمه می شوند
تاثير تحريم مضاعف بازار ايران از سوي HP
کلید واژه ها
نوت بوک ، لپ تاپ ، notebook ، laptop ، نوت بوک ، لپ تاپ ، notebook ، laptop
ارسال برای دوستان
اگر از این مطلب خوشتان آمده و می خواهید آنرا برای دوستان خود ارسال کنید می توانید لینک آنرا از جعبه متن پایین کپی کرده و برای دوستان خود از طریق پست الکترونیک و یا یاهو مسنجر ارسال نمایید.


بهینه سازی لپ تاپ

یکی از ویژگی های لپ تاپ ها، امکان حمل آن ها است. اما همین امکان باعث بروز مشکلاتی در مورد تامین منبع انرژی می شود. راه های مختلفی برای افزایش مدت زمان استفاده از باتری لپ تاپ ها وجود دارد. موارد زیر، بهترین این راه ها هستند:
هر چه درایو هارد لپ تاپ از لحاظ یکپارچگی در وضعیت بهتری باشد، نیاز سیستم به برق کمتر خواهد بود. مرتب کردن و befrag کردن مرتب هارد، مسلما تاثیر بسیار زیادی در عمر باتری لپ تاپ ها دارد.
کم کردن نور صفحه نمایش لپ تاپ می تواند عمر باتری را تا دقایقی افزایش دهد. بعضی از لپ تاپ ها حتی به کاربران اجازه اجرای تنظیمات CPU و خنک کننده ها را می دهند که این تنظیمات می توانند باعث کاهش نیاز قطعات سخت افزاری لپ تاپ به برق شوند.
برنامه هایی مانند iTunes شارژ باتری را مصرف می کنند و در کوتاه مدت نیز قابل انصراف هستند. در صورتی که نیاز مبرم به برق دارید، بستن این گونه برنامه های غیرضروری کاملا منطقی و حتی ضروری است.
موارد دیگری که از شارژ باتری می کاهند، ابزارهایی هستند که به پورت های USB وصل می شوند، از جمله ماوس ها. همچنین استفاده از Fi-Wi نیز اثر مشابه ای بر روی باتری لپ تاپ دارد. نیازی به گفتن نیست که وصل کردن وسایلی مانند تلفن همراه یا iPob که خود را با برق CPU شارژ می کنند، شارژ باتری لپتاپ را به شدت کاهش می دهد.
یکی از راه های موثر برای افزایش مدت زمان استفاده از باتری، افزایش میزان RAM است. هر چه RAM سیستم بیشتر باشد، میزان استفاده از حافظه مجازی یا memory virtual کاهش خواهد یافت و در نتیجه از فضای هارد سیستم برای انجام عملیات سیستم عامل کمتر استفاده خواهد شد. در نتیجه میزان مصرف برق لپ تاپ نیز کاهش خواهد یافت.
میزان مصرف برق درایوهای CD و DVD بسیار بیشتر از درایو هارد است. حتی اگر فعال نباشند. به جای استفاده از این درایوهای فیزیکی، می توان از درایوهای مجازی و نرم افزارهایی مانند %۱۲۰ Alcohol استفاده کرد.
قطعاتی از باتری لپ تاپ که رسانای جریان برق هستند، در صورت تمیز بودن عملکرد بسیار بهتری خواهند داشت. تمیز کردن این قطعات با استفاده از پارچه نم دار یا کمی الکل رسانایی باتری را افزایش خواهد داد.
در صورتی که بیش از حد از باتری استفاده کنید، از عمر مفید باتری کاسته می شود. همین طور اگر مدت زیادی از باتری لپ تاپ خود استفاده نکنید، در بلند مدت عملکرد باتری دچار مشکل خواهد شد. از هر باتری حداقل باید دو یا سه هفته بار استفاده شود.
در لپ تاپ ها به جای stanbdy کردن از hidernation استفاده کنید. خاموش کردن لپ تاپ به شیوه hidernation باعث می شود تا سخت افزارها از برق استفاده نکنند.
عملکرد لپ تاپ با پایین تر بودن دمای قطعات سخت افزاری افزایش خواهد یافت. یکی از راه های کاهش دمای قطعات داخلی لپ تاپ، تمیز کردن مداوم خروجی های هوای فضای داخل سیستم است.
در قسمت Options Power در کنترل پانل ویندوز می توانید تنظیمات مربوط به مصرف برق لپ تاپ را برای خود تنظیم کنید. برای استفاده بیشتر از شارژ باتری خود، گزینه maxdattery را انتخاب کنید.
اصولا وقتی که به مشکل کمبود شارژ باتری بر می خوریم، باید در پی مدیریت میزان شارژ باقی مانده باشیم. از همین رو، بهتر است که کارهای غیرضروری مثل باز نگاه داشتن ایمیل و... را موکول به زمانی بکنیم که کارهای اضطراری را صورت داده ایم.
مصرف برق لپ تاپ های جدید روز به روز کمتر می شود. ادعا می شود که در در چند سال آینده لپ تاپ هایی به بازار می آیند که می توان تا ۲۴ ساعت از شارژ باتری شان استفاده کرد.
نرم افزارهایی مانند Excel و Worb Microsoft از قابلیت "ذخیره خودکار" برخوردار هستند. این قابلیت برای PC ها که مستقیم از برق AC تغذیه می کنند، قابلیت بسیار خوبی است که مشکل از دست دادن اطلاعات در صورت قطع جریان برق را تا حدود زیادی حل می کند. اما یک لپ تاپ اگر به طور مستقیم به برق متصل باشد، با قطع جریان برق، از انرژی باتری خود استفاده خواهد کرد. بنابراین قابلیت "ذخیره خودکار" چندان برای لپ تاپ ها کارآیی ندارد. از این گذشته، "ذخیره خودکار" تا حد زیادی درایو هارد را مشغول می کند و مصرف برق بالایی خواهد داشت. بنابراین در صورتی که از لپ تاپ استفاده می کنید، حذف این ویژگی نه تنها مشکل ساز نخواهد بود، بلکه تا حدود زیادی از مصرف برق سیستم شما خواهد کاست.
هر چه بیشتر از کارت گرافیک سیستم کار بکشید، مصرف برق بیشتر خواهد شد. میزان مصرف برق نرم افزارهای با گرافیک بالا به قدری زیاد هستند که ممکن است شارژ باتری که به طور متوسط ۳ ساعت دوام دارد را در ظرف ۳۰ دقیقه به اتمام برسانند. کم کردن درجه وضوح صفحه نمایش و استفاده نکردن از نرم افزارهای نیازمند به گرافیک بالا نیز تا حدود زیادی به افزایش عمر باتری کمک خواهد کرد.
آخرین نکته ای باید به خاطر داشت، این است که هه باتری های لپ تاپ ها بسیار به گرما حساس هستند. برای افزایش عمر مفید و کارآیی باتری لپ تاپ باید تا حد امکان آن را از معرض گرما به خصوص گرمای حاصل از کارهای CPU دور نگه داشت.

منبع مقاله


منبع : فانوس

Pars Entekhab