خانه پیشنهادات محبوب ترین ها تماس با ما درباره ما تبلیغات ورود
 
به نظر شما بهترین سرویس/مدل فلش دیسک کدام است؟
Sony
Transcend
OCZ
Apacer
KingStone
pqi

نام:       
ایمیل:     
کد:
 
مقالات مرتبط
اندر باب خرید دستگاه پخش موسیقی
فرهنگ نامه فلش مموری
گفت و گو با مدیر و موسس شرکت Kingston
کلید واژه ها
فلش دیسک ، فلش مموری ، کول دیسک ، flash disk ، فلش دیسک ، فلش مموری ، کول دیسک ، flash disk
ارسال برای دوستان
اگر از این مطلب خوشتان آمده و می خواهید آنرا برای دوستان خود ارسال کنید می توانید لینک آنرا از جعبه متن پایین کپی کرده و برای دوستان خود از طریق پست الکترونیک و یا یاهو مسنجر ارسال نمایید.


راهنمای خرید فلش مموری

flash memory به عنوان يك دستگاه ذخيره‌اي با حالت جامد ديسك سخت و دوربين‌هاي ديجيتالي در نظر گرفته مي‌شود."فلش مموري" يك نوع از تراشه‌هاي حافظه فقط خواندني قابل برنامه‌ريزي پاك كردني مي‌باشد ولي خيلي سريعتر از آن كل تراشه را پاك و دوباره مي‌نويسد. از يك شبكه شطرنجي كه از دو دسته خط موازي و عمود بر يكديگر و يك باتري‌ كه دو ترانزيستور در هر تقاطع دارد درست شده است كه اين دو ترانزيستور به وسيله يك لايه نازك اكسيد از هم جدا مي‌باشند.


 حافظه های فلش در تلفن های همراه ، دوربین دیجیتال ، دیسک های سیار ، mp3 player و غیره بکار می رود . تجارت حافظه های فلش در دو جهت صورت می پذیرد . حافظه های فلش NAND و NOR .
 NOR اولین نوع حافظه های فلش بوده و از فناوری ساخت تراشه های EPROM و EEPROM پیروی می کند . سیستم عاملهای تلفن های همراه و دوربین های دیجیتال بر روی حافظه های NOR ذخیره شده اند .
 حافظه های NANAD در اویل کار موفق نبودند اما پس مدتی رشد خوبی داشتند . این نوع حافظه نسب به حافظه های NOR از سرعت ذخیره سازی و پاک کردن بالاتری بهره میبرند . به همین جهت برای تغییرات عمده و نوشتن و پاک کردن حجم بیشتر اطلاعات مناسبترند . از این نوع حافظه ها در ساخت دیسکهای سیار فلش و پخش کنند های MP3 استفاده می کنند و در آینده نزدیک در تلفن های همراه نیز از آنها بیشتر بهره خواهند گرفت . 
 
ويژگي هاي فلش
 فلش ديسك و يا فلش درايو يكى از جديدترين دستگاه هاى ذخيره سازى اطلاعات است كه با توجه به ويژگى هاى منحصر به فرد خود توانسته است در كانون توجه علاقه مندان قرار گيرد. حافظه استفاده شده در اين نوع دستگاه ها از نوع Solid State بوده و مى توان هزاران مرتبه اطلاعاتى را بر روى آنان نوشت و يا حذف كرد. 


 ويژگى فلش ديسك ها
 • حافظه هاى فلش يكى از متداول ترين نوع حافظه هاى Removable هستند كه از آنان در دستگاه هاى كوچكى نظير دوربين هاى ديجيتال، PDA و يا فلش ديسك استفاده مى شود.
 •فلش ديسك هاى USB روشى سريع و آسان به منظور افزايش فضاى ذخيره سازى را در اختيار كاربران قرار مى دهند. اين نوع دستگاه ها با استفاده از ويژگى هاى Plug & Play به سادگى و از طريق يك پورت USB به كامپيوتر متصل مى شوند. در زمانى كه كامپيوتر روشن است مى توان يك فلش ديسك را به پورت USB متصل و يا از آن جدا كرد.
 • پس از اتصال يك فلش ديسك به پورت USB كامپيوتر و شناسايى آن توسط سيستم عامل و نصب نرم افزارهاى ضرورى مى توان به سادگى فايل هاى مورد نظر را بر روى آن ذخيره كرد. قدرت درايوهاى فوق متاثر از پورت هاى USB است. از درايوهاى فلش USB به منظور اشتراك اطلاعات بين كامپيوترها و استفاده از فايل ها و اسناد مورد نظر در منزل و يا محل كار استفاده مى شود. حافظه هاى فوق داراى ظرفيت هاى متفاوتى بوده و مى تواند تا چندين گيگابايت را شامل شود.
 • نحوه استفاده از فلش ديسك ها، همانند يك هاردديسك قابل حمل بوده و پس از اتصال آنان به پورت USB كامپيوتر امكان استفاده از آنان فراهم مى شود. در اين رابطه به كابل هاى اضافه و يا آداپتور خاصى نياز نيست.
 • فلش ديسك ها امكان افزودن و حذف فايل ها را تا يكصد هزار مرتبه فراهم كرده و به منظور ذخيره محتويات ديجيتال تا ده سال مناسب هستند (از لحاظ تئورى).
 • پس از نصب فلش ديسك نحوه عملكرد آن مشابه يك هاردديسك بوده و مى توان هر نوع داده اى را بر روى آن ذخيره، حذف و يا كپى كرد. فايل هاى موزيك، اسناد، نامه هاى الكترونيكى و فيلم نمونه هايى در اين رابطه است.
 • فلش ديسك هاى USB داراى يك واسط از قبل تعبيه شده USB هستند كه با پورت هاى۱.۱ USB و USB۲.۰ كار مى كند. امكان استفاده از فلش ديسك هاى USB در سيستم هاى عامل متفاوتى وجود دارد.
 • با استفاده از يك پورت USB۲.۰ و يك فلش درايو USB۲.۰ ، مى توان فايل ها را با سرعتى بالغ بر هشت مگابايت در ثانيه بازيابى و با سرعتى معادل هفت مگابايت در ثانيه ذخيره كرد.
 • در صورتى كه BIOS برد اصلى كامپيوتر اجازه دهد، مى توان فلش ديسك را به گونه اى پيكربندى كرد كه با استفاده از آن سيستم را راه اندازى كرد (booting).
 • امكان به اشتراك گذاشتن فلش ديسك ها در يك شبكه وجود داشته و تمامى عمليات آنان مشابه يك هارد درايو است.
 • در زمان انتقال داده بر روى يك فلش درايو، چراغ LED آن روشن مى شود (فلش ديسك در حال استفاده براى عمليات خواندن و يا نوشتن است). با توجه به اين كه برخى از سيستم هاى عامل از cache در زمان نوشتن استفاده مى كنند، مى بايست قبل از جدا كردن فلش ديسك از پورت USB از غيرفعال بودن چراغ LED آنان اطمينان حاصل شود. خارج كردن فلش ديسك از كامپيوتر در حين عمليات نوشتن و خواندن علاوه بر اين كه داده ها را در معرض آسيب قرار مى دهد مى تواند به كامپيوتر و فلش ديسك نيز آسيب برساند.
 استفاده از فلش ديسك
 • نصب: پس از نصب فلش ديسك به پورت USB و تشخيص آن توسط سيستم عامل با مراجعه به بخش My Computer مى توان آن را در ليست درايوها مشاهده كرد.(يك آيكون Removable Disk)
 • خواندن و نوشتن: نحوه خواندن، نوشتن، كپى و حذف فايل ها بر روى درايوهاى فلش، مشابه هاردديسك است.
 • جداكردن دستگاه: پس از اتمام كار مى توان فلش ديسك را از پورت USB جدا كرد. بدين منظور مى بايست فرآيند Safe Removal را از طريق آيكون موجود در بخش Toolbar دنبال كرد.


منبع : سایت رایانه

Pars Entekhab